Jak wiązać balony? Sprawdzone patenty!

Balony foliowe i lateksowe są świetnymi gadżetami imprezowymi. Kinderbale, przyjęcia powitalne i święta okolicznościowe czy też wieczory panieńskie i kawalerskie bez tego rodzaju dekoracji wydają się niepełne. Warto je zatem nieco urozmaicić. W artykule wyjaśniamy w najdrobniejszych szczegółach, jak wiązać balony, aby stworzone konstrukcje przetrwały najdłuższe eventy.

wiązanie balonów

Balon lateksowy – do czego służy i jak go wykorzystać?

Balony różnią się między sobą przede wszystkim materiałem użytym do ich produkcji. Na rynku znajdziemy modele lateksowe (gumowe) oraz te wykonane w całości z nierozciągliwej folii. Mimo pewnych podobieństw są tak naprawdę zupełnie różne w kwestii ich konstrukcji.

  • Balony lateksowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane w całości z lateksu, czyli gumy o bardzo wysokiej wytrzymałości oraz sprężystości. Modele te mogą rozciągać się nawet kilkukrotnie podczas nadmuchiwania i to aż do maksymalnej wielkości. Zazwyczaj mają okrągły kształt.
  • Balony foliowe nie są tak elastyczne i sprężyste jak modele lateksowe. Napełnia się powietrzem lub helem, a sama folia dzięki procesowi zgrzewania może mieć w zasadzie dowolny kształt, np. liter, cyfr, figur geometrycznych czy zwierząt.

Wiązanie balonów – sprawdzone sposoby

Jest sporo trików, dzięki którym proces wiązania balonów jest szybki i bezpieczny. Tak naprawdę najważniejsza jest technika. Możesz wiązać balony samymi dłońmi w odpowiedni sposób lub wykorzystując w tym celu dodatkowe akcesoria.

Przeczytaj także: Jak zrobić girlandę z balonów? Proste DIY krok po kroku!

Patent na wiązanie balonów – ręczne metody

Najpopularniejszym patentem na wiązanie balonów jest wykorzystanie w tym celu swoich palców. Nic prostszego. Po napompowaniu balonu lateksowego wystarczy włożyć wystającą końcówkę pomiędzy palec wskazujący a kciuk, po czym owinąć ją wokół palca wskazującego drugiej ręki. Końcówkę balonu należy włożyć do środka tak powstałego okręgu od drugiej strony, wysuwając jednocześnie z niego swój palec. W kolejnym kroku wystarczy zacisnąć okrąg, pamiętając jednak, aby końcówka była odpowiednio zabezpieczona. Jeśli będzie niewystarczająco zaciśnięta, może z niej wydostawać się powietrze, a balon może sukcesywnie tracić swoją wielkość przez cały czas trwania imprezy.

Drugim i zarazem także nieco bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest włożenie końcówki balonu pomiędzy palec wskazujący i środkowy. Napompowany balon powinien znajdować się od strony grzbietu dłoni. Końcówkę wystarczy mocno pociągnąć od strony wewnętrznej, po czym owinąć nią kciuk i chwycić pomiędzy oba palce. Po tym wystarczy już zawiązać supeł.

Sprawdzony sposób na wiązanie balonów – wiązadełko

Ciekawym dodatkiem ułatwiającym wiązanie balonów jest kompaktowe i bardzo pomocne wiązadełko. Niewielkie akcesorium znacznie przyspiesza cały proces i zmniejsza ból palców spowodowany wiązaniem np. kilkuset sztuk. Największą popularnością cieszą się modele w kształcie litery "T".

Górną część (pustą) należy założyć na trzy palce swojej dłoni w taki sposób, aby dolna część znajdowała się od jej wewnętrznej strony. Wystarczy przeciągnąć wystającą końcówkę balonu równolegle do naszej dłoni po wystającej części wiązadełka i zawiązać na nim supełek, który po zsunięciu z akcesorium trzeba mocniej zacisnąć. W ten sposób chronimy nasze palce, co ma duże znaczenie w przypadku przygotowań do imprezy, na którą planujemy napompować i związać nawet kilkaset balonów.

Jak wiązać balony razem?

Czasami warto stworzyć ciekawą, większą kompozycję i połączyć ze sobą kilka balonów w jedną, dużą i przyciągającą wzrok konstrukcję. Wystarczy związać dwa napompowane balony ze sobą za pomocą taśm lub wstążek (zbyt cienkie nici mogą uszkodzić nasz balon). Nie zaleca się łączenia ze sobą więcej, niż dwóch sztuk balonów, dlatego warto łączyć je dwójkami.

Jak pompować balony lateksowe i foliowe?

Różnice w balonach wynikają także z innych gazów w ich wnętrzu. Czynnik ten ma bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób możemy napompować gumowy lub foliowy gadżet.

  • Wypełnienie balonu powietrzem jest proste i sprowadza się jedynie do wykorzystania siły i pojemności naszych płuc. W otwór znajdujący się w balonie należy włożyć rurkę i przejść do pompowania, co w zależności od wielkości balonu może zająć od kilkunastu sekund do kilku minut. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pompki mechanicznej, a jeszcze lepszym – z elektrycznej.
  • Wypełnienie balonu helem jest znacznie trudniejsze – wiąże się z koniecznością zakupu lub wynajęcia butli z helem. To dodatkowy koszt organizatora imprezy, z tego względu zazwyczaj te modele kupuje się już gotowe, czyli napompowane. Hel sprawia, że balony samodzielnie unoszą się ku górze, gdyż ten gaz jest znacznie lżejszy od powietrza.

Przeczytaj także: Jak nadmuchać balon foliowy?

FAQ:

1. Jak wiązać balony dłońmi?

Większość z nas balony zawiązuje swoimi palcami. Wystarczy owinąć końcówkę balonu wokół palca wskazującego drugiej dłoni i włożyć ją w tak powstały okrąg od drugiej strony. W innym wariancie należy chwycić końcówkę balonu pomiędzy palec wskazujący i środkowy, owinąć nią kciuk, chwycić w oba palce i pociągnąć za końcówkę.

2. Na czym polega wiązanie balonów za pomocą wiązadełka?

Wiązadełko znacznie ułatwia zawiązanie balonów na dużą imprezę. Urządzenie należy założyć na trzy palce dłoni. Końcówkę balonu obwiązać wokół wiązadełka, zawiązać supeł i zsunąć z niego, zaciskając jednocześnie supeł tak mocno, jak to możliwe. To znakomity sposób wiązania balonów, który nie nadwyręża palców i nie powoduje dyskomfortu.

3. Jak wiązać balony razem?

Dobrym patentem na wiązanie balonów razem jest wykorzystanie tasiemki lub wstążki. Wystarczy za ich pomocą połączyć ze sobą dwa balony za ich końcówki. Pamiętaj – w celu stworzenia większej kompozycji balony należy łączyć dwójkami, aby nie obciążać nadmiernie ich końcówek.

Rekomendowane produkty
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię